נדל”ן בחו”ל / שיקולים בבחירת אזור השקעה

המשקיע המשוכלל ישאף תמיד להקדים את השוק בחיפוש אחר הדבר הבא, בניסיון תמידי לאתר את האזור שבו המחירים עדיין לא מיצו את הפוטנציאל. נדרשת לכך חשיבה יצירתית ולעיתים גם ניתוח של הנתונים מכיוון אחר, פחות צפוי.
איך מגדירים אזור מועדף להשקעה? מהם העוגנים אשר יבטיחו, בטווח הארוך, תשואה מירבית על ההשקעה וממה כדאי להיזהר. 

שכונות מתפתחות 

בתמצית – להשקיע בשכונות חלשות של ערים חזקות, לפני הקפיצה, רגע לפני שהן משנות את פניהן ללא היכר והופכות ליעד נחשק למגורים ולהשקעה. 

המונח המקובל לתיאור מצב זה הוא ג׳נטריפיקציה. על פי ויקיפדיה, ג׳נטריפיקציה הוא תהליך עירוני-חברתי בורגני, מתוכנן או בלתי מתוכנן, של מעבר אוכלוסייה מהמעמד הבינוני והגבוה לשכונות חלשות במרכזי ערים, תוך שינוי מתמשך של אופי השכונה.

דוגמאות לכך ניתן למצוא בשפע: יפו ושכונות דרומית בתל-אביב, הסוהו בני יורק, שכונות וודינג ונויקלן בברלין, רבאל בברצלונה ועוד – הצד השווה ביניהן הוא שעד לפני מספר שנים הן נחשבו כולן לחצר אחורית, מוכת עוני ופשיעה והיום מהוות מוקד משיכה ואבן שואבת למשקיעים ולמשפרי דיור.   

סביבת הנכס – קרבה למוקדי עניין או תחבורה  

רכישת נכס בקרבת מוקד תעסוקה מרכזי או אוניברסיטה גדולה, תבטיח כי הנכס לא יעמוד ריק ובטווח הארוך, ישמור על רמת ביקוש רצופה לשכירות.

קרבה לתחנת מטרו קיימת או מתוכננת, עשויה אף היא להקפיץ את ערך הנכס בשיעור לא מבוטל. יש לשים לב לטווח האפקטיבי של מרחק בין הנכס ובין התחנה – הנחת העבודה הרווחת היא כי הרדיוס אל התחנה לא יעלה על 500 מטר, מרחק הליכה של דקות ספורות. 

התחדשות עירונית 

כעבודת הכנה, מומלץ מאוד ללמוד לעומק את אזור ההשקעה ובמידת הצורך להפעיל גם אנשי מקצוע מקומיים כמו שמאי או אדריכל. ייעוץ מקצועי כזה, עשוי להוביל אתכם לאזורים שבהם קיים פוטנציאל השבחה עתידי במסגרת תכניות להתחדשות עירונית. 

ברובע פובלה נואו בברצלונה לדוגמה, אושרה לפני מספר שנים תכנית גרנדיוזית להתחדשות עירונית הידועה גם בשם “@22”. מטרת התכנית היא להפוך את האזור למתחם הטכנולוגי והחדשני של העיר כמו גם להגדלת שטחי הפנאי והמגורים, חלף הייעוד המקורי שהיה תעשייה ומסחר. השינוי ניכר לעין לכל מי שמסתובב כיום באזור ובהתאם, נרשמת עלייה רציפה, מדי שנה, ברמת המחירים כתוצאה מההשבחה ומשינוי פני הסביבה.

כל הגורמים שהוזכרו לעיל, עשויים, כל אחד בתורו, לתרום לעליית ערך של סביבת הנכס ובהכרח גם להגדלת התשואה בעסקה הספציפית. יש לזכור כי התכנית העסקית ונתוני העסקה היבשים, טובים ככל שיהיו, אינם חזות הכל ולכן כדאי להקדיש מחשבה רבה גם ללמוד מעמיק של סביבת הנכס ואפיון האזור, בהתחשב במכלול השיקולים שהזכרנו.

האמור ברשימה לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים כאלה או אחרים או להימנעות מהם. על הקורא לפנות ולהתייעץ עם עו”ד המתמחה בתחום הספציפי בטרם נקיטת כל פעולה כזו או אחרת. כל המסתמך על האמור בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד והאחריות לכל תוצאה, ישירה או עקיפה, בשל הסתמכות על האמור, תחול על המשתמש בלבד.

דילוג לתוכן